HASTALIKLAR GENETİK Mİ?

 

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki “genetik” ve “kalıtsal” kavramları biraz karıştırılmaktadır. Genetik hastalık; insanın genlerindeki bir bozukluk sonucu oluşan hastalığın tanımı iken kalıtsal hastalık; hastalığa sebep olacak bozuk bir genin ebeveynlerin birinden ya da ikisinden birden alınması sonucu meydana gelen hastalığı tanımlar. Genetik hastalıklar anne ve babadan bağımsız yumurtanın döllenmesi itibari ile bireyin yaşamı boyunca oluşabilecek anomali kaynaklı hastalıklardır. Etrafımızda duyduğumuz “hastalıklar genetik mi?” sorusu aslında “hastalıklar kalıtsal mı?” anlamında sorulmaktadır. Biz ikisine de değinelim.

Kalıtsal hastalıklar, kişinin anne-babadan aldığı genetik yapı ile birlikte hastalık eşiğini aşmış bir şekilde hasta doğduğu anlamını taşır. Akdeniz Anemisi (Talasemi) bu grup hastalıklara örnektir.

Genetik hastalıklar ise yumurtanın döllenmesi sırasında anne-babadan bağımsız genetik anomali sonucu oluşan hastalıklardır. Bu gruba örnek olarak ise Down Sendromu verilebilir. Bu tip durumlarda bireyler doğduklarından itibaren genetik bozukluğa sahiptirler.

Diğer bir grupta ise kişi de bir genetik yatkınlık söz konusudur ancak birey hastalık eşiğine ulaşamamış ve hasta olmamıştır. Bireyin burada dikkat etmesi gereken ise genlerine uygun yaşam tarzını benimsemesidir. Eğer kişi,  bu yatkınlığa uygun olmayan bir yaşam tarzı sürerse genetik hastalığa yakalanma ihtimali artar. Birçok kanser türü ve diyabet bu grupta yer almaktadır.

Birçok hastalık genetik olmasına rağmen belli bir kısmı kalıtsaldır ve kökeni ailemize dayanır. Her bireyin hastalığa olan yatkınlığı farklıdır, o sebeple yaşam alışkanlıkları ve çevresel faktörler hastalığın seyrini değiştirmektedir.

 

Şebnem Ünlüişler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir